Нова дата: 01.05.2025 година - има свободни места
Прекрасни обекти из Северно Черноморие - силно емоционално зареждащи!
нос Калиакра - залив Болата - скална арка Тюленово - дворец Балчик
Цена от Бургас: 55,00 лв (51,00 лв с включена планинска застраховка за притежателите на карта Eliteclub ДИАМАНТ)
Цена от Варна: 37,00 лв (34,00 лв с включена планинска застраховка за притежателите на карта Eliteclub ДИАМАНТ)
Виж повече за Картите Eliteclub тук: ELITECLUB
Това приключение участва в играта "Всяка 13-та екскурзия е от НАС" - повече може да прочетеш тук.
Малка група 20 човека + придружител. Tрансферен бус с комфортни седалки + придружител по време на пътуването
От тази екскурзия може да съберете следния брой печати от 100-те Национални туристически обекта: 3
Обща дължина на маршрута от Бургас 450км
* Степен на трудност: 2 от 10 - Оценката е субективна и e на база натрупан при провеждане на екскурзията опит. Като пример: 10 е най-високата степен на трудност с най-голямо натоварване (като изкачването на връх Вихрен), 1 е без преход и допълнително физическо натоварване.
Описание на програмата:
07:00 Потегляне от Бургас посока Нос Калиакра - 3,5 часа ( 15 мин почивка в град Обзор )
Нос Калиакра e скалист полуостров, който е издаден навътре в морето. Той отдалеч привлича погледа на туристите със своя особен силует. По него има много природни пещери, които приличат на стаи. От последната „стая“ в скалата се открива сводест прозорец над шеметна пропаст, в която вълните на Черно море с шумен плясък се разбиват около балваните, натрупани под най-тесния издатък на планинския нос. Тази част е наречена „врата на четиридесетте моми“.
Легендата за произхода на това име гласи:
Преди векове, по време на османското нашествие, нападателите успели да завладеят крайморските селища. Те ограбили и плячкосали всичко, което срещнали по пътя. Взели в плен четиридесет девойки. Избрали най-красивите, които срещнали. Отвели пленничките на връх нос Калиакра и ги затворили в последната пещера, като оставили стража, която да ги пази откъм входа. Очаквали настъпването на вечерта, за да напалят буйни огньове и да предадат хубавиците на най-изявените войни, като награда за храбростта им.
Девойките, събрани от различни села,не се познавали, но общата зла съдба ги сближила като сестри. Нито една от тях не искала да бъде обезчестена от нападателите. Цял ден търсили начин да се спасят от участта, която ги очаквала. Най-смелата от тях им разкрила пътя, чрез който да спасят честта си, като посочила прозореца и казала: натам е спасението; натам, морето ще ни прибере! Някои от девойките се изплашили и започнали да вият на глас. Но повечето от тях се окопитили и утешавали другарките си: няма живот за нас, по-добре чисти да умрем в морските води, отколкото да попаднем в ръцете на войниците.
Дълго време се уговаряли девойките, ала все още някои треперели от страх – млади били, искало им се да живеят и да се радват на света. Но по-голямата част от девойките смело решили съдбата си – по-добре смърт, отколкото гавра с младостта им. Решили, за да не се откаже някоя от тях, да заплетат плитките си една за друга. Когато слънцето почнало да клони на запад, те се изправили. В средата била най-смелата и най-красива девойка. Тя направила крачка към прозореца и двете редици като крила трепнали от двете й страни. Когато войниците ги видели, те били като ято жерави, с развени дрехи и разперени ръце се носели към морето. Замаяни от гледката, никой не се сетил да се спусне след тях и да се опита да ги спаси. Паднали четирисетте девойки в морето и загинали в аленеещите се от залеза води, запазили чисто своето име и моминска чест.
текст:https://bulgarianhistory.org/nos-kaliakra/
залив Болата
Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от село Българово, около 13 км от град Каварна в същата посока, и приблизително на 74 км североизточно от град Варна.
Това е езеро тип лиман и тясна клисура, която се врязва в брега до бивша военна станция. От двете й страни има скални масиви с издълбани в тях пещери. През Болата протича къса рекичка, която се подхранва от множество извори. На мястото, където тя се влива в морето, се образува устие на лагуна.
Красивите скали са били свидетели на много произшествия. Това е и значението на турската дума болата - бол (много) и ата (смърт). Там морето или е спокойно и красиво, или бурно и страшно.
На Болата е изграден малък пристан, където рибарите опъват въдиците си, както и заведение, предлагащо разхладителни напитки през лятото. Плажът е чист и приятен, а водата плитка, бистра и прохладна. Заливът е отлично място за гмуркане. Това е и единствения резерват в България, включващ в пределите си и акватория /морска площ/.
В местността са открити останки от антични и средновековни селища, уникални каменни кръгове, жертвени камъни, скални пещери-жилища, свидетелстващи за живот от 400 г.пр.Хр., както и Малтийски кръст – доказателство за търговията на Второто Българско царство с Венеция и Генуа.
Тюленово
Уникалния бряг на село Тюленово се намира на няколко км от Шабла, на 30 км от граничен пункт Дуранкулак и на 80 км от гр.Варна, Край Тюленово се намират едни от най – красивите местенца по цялото ни Черноморие. Тук всеки ще намери по нещичко любимо – любителите на екстремните изживявания – подводното гмуркане или скално катерене; романтиците – места за усамотение и вълнуващи изгреви; рибарите – риба, която няма вкус на тиня; любителите на природата – редки представители на флората и фауната, чист въздух и кристална морска вода. Тюленово е място почти недокоснато от цивилизацията, красиво и неопитомено.
Ботаническа градина
Дворецът и Ботаническата градина в Балчик, обединени в архитектурно-парков комплекс, са късче земен рай и задължителен за посещение туристически обект по българското Черноморие. Комплексът възниква като лятна резиденция на румънската кралица Мария (1875–1938).
Дворецът е дело на италиански архитекти, а началото на изграждането на резиденцията започва през 1924 г. Една от първите построени сгради е вилата на кралицата „Tenha Yuvah” (самотното, уединеното гнездо) . През следващите години се изграждат нови самостоятелни вили, православен параклис, нимфеум, вътрешни дворове в мавритански стил, традиционна възрожденска къща и чешми, украсени с изящни мраморни медальони с митологични персонажи. В архитектурата се преплитат старобългарски, готически, ориенталски и мавритански елементи. Оформят се и много градини, в които също се усеща влиянието на различни култури, стилове и вярвания. Този еклектичен стил се дължи на румънската кралица – последовател на бахайската религия, която равнопоставеност между религиите и единство на бога, на вярата и на целия човешки род.