Божиите очи - Гложенски манастир - Крушунски водопади - Златна панега за 3 дни

Следваща дата: 01.09.2023 - има свободни места

 

ОБНОВЕНА 2023, включени нови обекти!

 

Гложенски манастир - Проходна пещера - Крушунски водопади - екопътека Златна Панега - Златен парк - Руската църква Рождество Христово, град Шипка - пътека до параклис Света Марина - пещера Съева дупка - Деветашка пещера - природен феномен Понорите

 

От тази екскурзия може да съберете следния брой печати от 100-те Национални Туристически Обекта: 3

 

Обща дължина на маршрута - 1010км

* Степен на трудност: 3 от 10 - Оценката е субективна и e на база натрупан при провеждане на екскурзията опит. Като пример: 10 е най-високата степен на трудност с най-голямо натоварване (като изкачването на връх Вихрен), 1 е без преход и допълнително физическо натоварване.

 

Цена от Бургас: 205лв ( печелиш 2050 точки - събираш точки за карта Eliteclub)

Цена от Варна: 205лв ( печелиш 2050 точки - събираш точки за карта Eliteclub)

Вземи тази екскурзия безплатно с карта Eliteclub на Инфо Пойнт.

Как може да се сдобиеш с карта Eliteclub може да разбереш тук: ТОЧКИТЕ

Виж повече за Картите Eliteclub тук: ELITECLUB

 

Описание на програмата:

 

I-ви ден

05:00 Отпътуване от Варна, пред Катедралата

07:30 Отпътуване от Бургас, Младежки дом до Борисовата градина - приблизително 5 часа път

Кратки паузи по време на пътуването!

10:30 посещение на храм паметник Рождество Христово, град Шипка - 30мин свободно време

11:00 отпътуване посока пещера Проходна / Божии очи /

14:00 - 16:00 достигане до пещерата и време за снимки, за любителите на леки преходи, разходка до параклис Света Марина / отправна точка е пещера Проходна / - 30мин в посока

16:00 - 17:00 посещение на Златен парк, град Луковит

17:00 отправяне към град Луковит или региона и настаняване в хотела. Възможност за вечеря с екипа на Инфо Пойнт.

 

 

 

II-ри ден

07:30 - 08:30 Закуска, стягане на багажа и отправяне към екопътеката.

09:00  - 11:00 преход по красивата и популярна екопътека, времетраене 2 часа и трудност 02/10

11:00 - 11:30 отпътуване към пещера Съева дупка

12:00 - 13:00 - посещение на пещерата, вход 10лв

13:00 - 14:00 отправяне към Гложенски манастир*

15:30 посещение на манастира, възможност за обяд срещу заплащане

15:30 - 16:30 отпътуване към хотела и време за отмора

 

*при ограничен достъп до манастира през зимните месеци, ще бъде заменен с друг интересен културен обект!

 

III-ти ден

07:30 - 08:30 Закуска, стягане на багажа и отправяне към Деветашка пещера.

10:30  - 10:30 посещение на пещерата, групов вход 2лв

11:00 - 11:30 отпътуване към природна забележителност Крушунски водопади

11:30 - 13:30 - разходка по кратката екопътека до Крушунски водопади и възможност за обяд срещу доплащане

13:30 - 15:00 отпътуване към природен феномен Понорите

15:30 посещение на феномена и време за снимки

15:30 - 19:30 отпътуване към Варна и Бургас

22:00 пристигане в Бургас

 

Часовете посочени по-горе са ориентировъчни, възможни са закъснения по причини независещи от организатора.Възможна е промяна на туристически обект при поради лоши метеорологични условия!

 

Описание на посещаваните обекти:

Пещера "Проходна"

Проходна е една от най-известните и леснодостъпни пещери в България. Намира се на 2 км от с. Карлуково и на 112 км от София.

Пещерата представлява естествен скален мост с дължина 262 м. Има 2 входа – голям и малък. От малкия вход с височина около 35 м тръгва пътечка, която преминава през цялата пещера и излиза през големия вход (най-големия пещерен свод в България – 45 м).

Проходна е естествено осветена от огромните входове и от естествените отвори в тавана - “окна”. Именно “окната” правят пещерата уникална. Разположени едно до друго, с еднаква бадемовидна форма, окната удивително приличат на огромни очи, които сякаш се взират в посетителите. Неслучайно местното население ги нарича “Очите на Господ”, а понякога и “Очите на Дявола”. Гледани под определен ъгъл, дори наподобяват лице, свело поглед надолу, а при влажно време от тях сякаш се стичат “сълзи”. Изправен пред този природен феномен, човек остава удивен и леко развълнуван – невероятната симетрия и разположение на окната навява страхопочитание и чувство за мистерия. Пещерата е обявена за природна забележителност през 1962 г. В нея са снимани няколко български и чуждестранни филми. Един от тях е “Време разделно” (1987 г.).

Гложенски манастир

Манастирът "Свети Георги Победоносец" се намира на около 17 км от село Гложене, откъдето идва и името му. Светата обител се вижда още от далеч, тъй като е разположена на скалист връх в Тетевенската планина.

Смята се, че през ХІІІ в. киевският княз Глож, който получил района като дар от цар Иван Асен ІІ (управлявал 1218 г. - 1241 г.), построил в района манастир „Св. Преображение“ и малка крепост. Манастирът е съществувал до ХVІІ в., а в началото на ХVІІІ в. монасите построили нов манастир, посветен на „Св. Георги Победоносец”, на високата скала, за да се предпазят от нападенията на османците. Известно време двата манастира са съществували паралелно, като са били свързани помежду си от тунел в скалите.

Крушунските водопади

Крушунските водопади са едни от най-атрактивните забележителности в страната. Намират се на 35 км севроизточно от град Ловеч, в местността Маарата. За улеснение на туристите има изградена екопътека, включваща повече от 15 мостчета, разположени из живописната местност. От две страни екопътеката е заобиколена от красива растителност и бигорови скали. Мостчетата се разделят на няколко маршрута, така че да осигурят достъп до цялата местност. 
На най-високата точка в края на екопътеката се намира пещерата Водопада, откъдето извира водата, която се спуска от височина над 15 м и образува множество прагове и басейнчета. Пещерата не е благоустроена и влизането в нея без специална екипировка и подготовка е забранено.

 

Златна Панега (карстов извор)

Карстовият извор Златна Панега се намира край село Златна Панега, община Ябланица. Температурата на водата му е между 8 и 15 градуса. Интересен е цвета на водата, който е синьо-зелен, заради разтворения във водата калциев карбонат. Mестните го наричат Синилото заради цвета му. От дълбока древност до днес се смята, че водата на извора е лековита.

 

Деветашка пещера

Деветашката пещера е една от най-големите пещери в България. Общата ѝ дължина е 2 442 м, общата ѝ площ е 20 400 м2, височина – 60 м. Разположена е на 16 км северно от Ловеч, близо до село Деветаки – на десния бряг на река Осъм. Пещерата е описана още през 1877 г. В нея са направени открития на някои от най-интересните останки от времето на неолита по българските земи. В миналото пещерата е била засекретен военен обект и до началото на 90-те е била използвана за съхранение на петрол.

Деветашката пещера е недвижима културна ценност с национално значение, природна забележителност и защитена територия. Добрите условия за живот, които предлага пещерата - големите размери, осветление на голяма дълбочина, удобна за отбрана, в съседство с извори и река, гори с дивеч, пасища и сред плодородна местност - привличат вниманието на човека от най-дълбока древност. В пещерата са на лице следи от човешко присъствие още от старокаменната епоха /около 70 000 г. пр. Хр.

Деветашката пещера е сред пещерните находища с най-богати културни останки от новокаменна епоха - VІ хил.пр.Хр.

Най-голямото поселение в пещерата е от времето на каменно-медната епоха - V хил. пр. Хр. Тогава хората заселват почти цялата й площ. Деветашката пещера е населявана и през бронзовата, желязната и римската епохи. По-късно през средновековието пещерата не е обитавана постоянно. Откритите материали свидетелстват, че тя вероятно е била използвана като убежище при опасност.

Освен с археологическите находки пещерата е известна и с многообразието от обитатели. Тук обитават 12 вида защитени земноводни, 82 вида птици, които се срещат в района, 13 от които включени в Червената книга, 34 вида бозайници (4 от които включени в Червената книга на България, а 15 — в световния червен списък) и 9 вида прилепи.

Пещерата е от международно значение като убежище на прилепите и е включена като приоритетен обект в списъка на Споразумението за опазване на европейските видове прилепи – EUROBATS.

Заради размножителния период на населяващите пещерата бозайници със заповед на Министъра на околната среда и водите е въведен пропускателен режим в двете галерии на пещерата. Водната галерия се затваря за посетители в периода 1 ноември – 1 април, а сухата галерия – в периода 25 май – 31 юли. Светлата част на пещерата е отворена за посетители целогодишно.

През 2014 г. по инициатива на Община Ловеч и с помощта на експерти от СНЦ „Зелени Балкани – Стара Загора“, Национален природонаучен музей – БАН, Българска федерация по спелеология, Регионален исторически музей – Ловеч и др. е разработен и План за управление на ПЗ „Деветашка пещера” за период от 10 години, като целта е устойчивото стопанисване и управление на обекта и дългосрочно опазване на неговите природни и културни ценности.

От 2014 г. Деветашката пещера е част от движението „100-те национални туристически обекта „Опознай България” на Български туристически съюз.

 

пещера Съева дупка

Името на пещерата идва от двамата братя - Съе и Сею, укривали се в нея оттурците по време на робството. Входът й е под скален откос, висок шест и половина метра, обрасъл с папрат и мъхове. Дължината на Съева дупка е 400 метра, а температурата целогодишно е в границите от 7 до 11 градуса по Целзий. Предполага се, че е образувана преди около 3,5 милиона години. Била проучена за пръв път през 1883 година от професор Златаров, а 10 години по-късно неговия пример последвали и братята Шкорпил. През 1963 година Съева дупка е обявена за природна забележителност, а през 1967 година -благоустроена. Днес тя е обезопасена и много добре осветена. С умение и вкус проектантите и строителите са постигнали това, без да накърнят присъщите й романтика и тайнственост. В нея са намерени кости на животни, глинени съдове и даже монети от времето на Римската империя.

Пещерата се състои от пет зали. Първата от тях е наречена Купена. С дължина 50 и ширина 19 метра, ориентирана в посока изток-запад, тя е сравнително бедна на образувания. Името си е получила от високия 3,5 метра каскадно оформен сталагмит, наподобяващ купа сено.

 

Офертата включва:

- Транспорт с лицензиран автобус;

- 2 нощувки със закуска в хотел 2 или 3*;

- Водач от туристическата агенцията по време на пътуването; 

- Туристическа застраховка с лимит на отговорност 1000лв за лица до 70 ненавършени години (лица над 70г не се застраховат).

 

Офертата не включва:

- Входни такси на посещаваните обекти;

- Разходи от личен характер.

- Самостоятелно настаняване в хотел се доплаща към туроператора 35лв. /нощувка

- Застраховка "Отмяна на пътуване" (Покриват се заплатените предварително разходи по договорза организирано пътуване, които не могат да бъдат възтановени от Туроператора, в случай на събития поради които Застрахованият не може да осъществи пътуването, в размер на договорения лимит.)

* Забележка: Фирмата си запазва правото да промени цената при: промяна на транспортни разходи /горива/, летищни,пристанищни и други такси;промяна с повече от 5% на валутния курс в периода между сключване на договора и отпътуването;непредвидено покачване на цените от страна на партньорите ни,както и в други обективно наложителни случаи. При поскъпване на горивата,Фирмата си запазва правото да повиши цената на транспорта за предстоящи пътувания,независимо кога са резервирани и платени. Срок на уведомяване при настъпване на гореспоменатите обстоятелства - 7 дни.

За повече информация +359 889 150 480

 

 

210,00 BGN 205,00 BGN
The product is added to shopping cart
Price: 205,00 BGN
Please choose: