Дата на отпътуване: 24.04.2021
Продължаваме с малко познати места в Родопите!
Меандрите на Арда - крепост Устра - манастир Успение Богородично - пещера Утробата - Хасково
Като отговорни граждани и туристи най-учтиво Ви молим в резервата да спазвате следните правила:
* Степен на трудност: 6 от 10 - Оценката е субективна и e на база натрупан при провеждане на екскурзията опит. Като пример: 10 е най-високата степен на трудност с най-голямо натоварване (като изкачването на връх Вихрен), 1 е без преход и допълнително физическо натоварване.
Нужна ли е специална екипировка? Не, стандартна туристическа.
- Туристически обувки с грайфер, ветровка, дъждобран и полар, раница и щеки, слънчеви очила и слънцезащитен крем. Храна - протеинови барове, ядки, бързи въглехидрати (шоколад), вода , аспирин
За кога е подходяща тази екскурзия?
Всеки в добро здравословно състояние. Умерена денивелация за къси отсечки.
Искаме да подчертаем, че това не е състезание и ние съобразяваме темпото!
Цена от Бургас: 115лв ( печелиш 1150 точки )
Цена от Варна: 125лв ( печелиш 1250 точки )
Цена от Стара Загора: 105лв ( печелиш 1050 точки )
Вземи тази екскурзия с точки: с 12000 точки от Бургас и 13000 точки от Варна
Виж повече за точките тук: https://www.infopointbg.com/cashback.html
Описание на програмата:
1-ви ден
07:30 отпътуване от Бургас, съответно 05:15 от Варна посока Кърджали с кратка пауза на магистрала Тракия
11:00 преминаваме през Кърджали и продължаваме към едноименният язовир.
12:30 време за съзерцаване на красивите меандри на Арда край село Стар Читак - 30мин време за снимки
13:00 отпътуване посока град Джебел и пауза за обяд
14:00 достигане подножието на крепост Устра и пешеходен преход около 1 час в посока до самата крепост с трудност 6/10
14:00 - 15:00 време за релакс и наслаждаване на спиращи дъха гледки от крепост Устра ( снимана във филма "Време разделно" )
15:00 преход до превозното средство и отпътуване към хотела за почивка - настаняване в района на Момчилград или Кърджали
16:30 свободно време
2-ри ден
08:00 - 09:00 закуска и освобождаване на хотела
09:00 - 09:30 отпътуване посока манастир "Успение Богородично" на Боян Саръев - 45 мин свободно време
10:30 отпътуване посока пещера Утробата
11:30 преход към пещерата около 1 час в посока - умерена денивелация трудност 6/10
12:30 свободно време за снимки и потегляне към превозното средство
14:30 отпътуване посока град Хасково и пауза за късен обяд
16:30 потегляне за Бургас и Варна
19:30 пристигане Бургас и съответно 22:00 Варна
Преходите е възможно да се осъществят само при подходящи атмосферни условия.
Възможна отмяна на пътуването при неблагоприятно време ( буря, обилен снеговалеж и други ).
При липса на основни елементи, от туристическата екипировка, е възможно да не бъдете допуснати до мероприятието.
Описание на посещаваните обекти:
Меандър Завоят
Меандърът на река Арда при крепостта Патмос се намира в Източните Родопи, западно от град Кърджали, между селата Стар читак и Рибарци. За да стигнете дотам и да се насладите на тази красива гледка, ако пътувате с кола, трябва да се отбите от пътя Кърджали - Ардино на разклона за селата Млечино и Боровица (намира се на 17 км и от двете населени места).
крепост Устра
Крепостта е строена през Средновековието (X в.), за да бъде охраняван минаващия от там търговски път и през своето съществуване е била под властта предимно на Византийската империя. По археологически данни най-ранната ѝ датировка е управлението на Константин VII Порфирогенет - (913 - 959 г.). По това време българският цар Симеон I вероятно завзема крепостта, но след това я преотстъпва на Византия и е обявен за "василеопатор" - тоест висш настойник на византийския император, който се жени за една от дъщерите му.
Последвалото разтрогване на договора от Зоя - майката на императора, скоро води до съкрушителната загуба на византийците в битката при Ахелой в 917 г. Въпреки всичко, след смъртта на Симеон в 927 г., крепостта трайно остава във византийски ръце, макар през зрелия феодализъм и Втората българска държава XII - XIV век да има косвени сведения, че е била превзета от Иван Асен II.
Крепостта заема площ от 1.29 дка, от които северната и северозападната част са заети от отвесни скали. Крепостната стена има П-образна форма. Тя е дълга 113 м, като е дебела в основата около 3 м, в горния край около 2 м, а крепостната стена в момента на места е висока до 8 м. Лицето на стената е направено от добре обработени камъни, споени с бял хоросан, а вътрешността й е запълнена с ломени камъни, поляти обилно с бял хоросан. Отбранителните възможности на стената са подсилени с три кули- една полукръгла и две правоъгълни. Те са били триетажни. Подземният или първият етаж на кулите е служил за водохранилище. Изкачването в кулите е било осъществявано от вътрешни каменни стълби, от които са запазени части в две кули.
Входът на крепостта се е намирал в най-източната част. От него са съхранени 7 стъпала, издълбани в скалата. Запазени са основи на помещението, служило за живеене на охраната на входа. Вратата вероятно се е движела вертикално. Влизащият в крепостта е трябвало да обходи цялото пространство извън стената и кулите.
Първите организирани разкопки са проведени в периода 1971 - 1973 г. под ръководството на проф. Стамен Михайлов. Откритите предмети доказват интензивен живот в периода XIII – XIV век. Писмени сведения за крепостта дава Георги Акрополит в своите "Анали" (XIII в.). При направените археологически проучвания са открити множество метални предмети (железни стрели, части от шлем, бронзови и сребърни кръстчета), глинени съдове, медни монети и др.
пещера Утроба
Пещерата “Утроба” е открита през април 2001 г. от пещерняка Гумаров. Няколко години по-късно той разгласява откритието си и археологът проф. Николай Овчаров се заема с проучването на пещерата, като я датира ХI – Х в. пр Хр., от времето на траките.
"Утробата" представлява естествен хоризонтален процеп в скала, наподобяващ вулва. Учените са доказали, че първоначално карстовата кухина е била дълбока едва 16 м. Човешката ръка я е продължила и издялала във вид на женска утроба, по стените на която непрекъснато се стича вода, а във вътрешния южен край на пещерата е издълбан олтар, символизиращ матката. Оформлението на пещерата отговаря напълно на описаните от известния траколог проф. Александър Фол пещери-утроби.
Височината на отвора е 3 м, ширината 2,5 м, а дълбочина около 22 м. В горната част на пещерата има пукнатина, през която за няколко минути всеки ден в 12 часа влиза слънчев лъч. Пещерата е изследвана за пръв път през лятото, когато спелеолозите забелязват лъча да се прокрадва през отвора, но да достига дължина от едва 2 метра. За това явление проф. Овчаров пише, че точно на обяд през нарочно изсечен процеп на тавана във вътрешността прониква слънчев лъч, който се проектира на пода.
Манастир Успение Богородично - Кърджали
Историческите сведения и останалите останки от градежи дават основание, че той се е превърнал още в X - XI век в епископско, а по-късно и в митрополитско средище. За това свидетелстват уникалните находки намерени в храма и около него - петте зидани гробници. Четери от тях са на висши духовници ,а за другата се предполага, че е на виден светски аристократ.
Една от гробниците, която се намира в църквата е била затворена херметически. След внимателното отваряне, са били открити мощи на висш християнски духовник от края на XII и началото на XIII век със запазени обредни дрехи - такива се откриват за първи път в гроб. Според някои учени тя принадлежи на Патриарх Евтимий Търновски, други отхвърлят тази хипотеза, задари липса на достатъчно доказателства в нейна подкрепа.
В гроба са намерини още напълно запазен епитрахил, тъкан със злато и с необикновена украса, както и в платнен кръст зашити църковни мощи. Само на 4 места в света има запазени такива находки, а в България това е първата, по мнението на специалистите и това говори че през среновековието днешен Кърджали е бил важен християнски център.
Прекрасната златовезана материя на епитрахила, наръкавниците и набедреника поразяват с майсторската си изработка. По исторически данни епитрахилът е изключително скъп, предполага се, че е правен в Константинопол.
През 2000 година е въстановена една от църквите на манастира,която след 600 години мълчание, отново огласи с камбанен звън Кърджали и Родопите.
Офертата включва:
- Транспорт с лицензиран автобус;
- Водачи от туристическата агенцията по време на пътуването и местен планински водач;
- Туристическа застраховка с лимит на отговорност 1000лв за лица до 70 ненавършени години (лица над 70г не се застраховат).
- Нощувка със закуска хотел 2*
Офертата не включва:
- Входни такси на посещаваните обекти;
- Разходи от личен характер.
- Застраховка "Отмяна на пътуване" (Покриват се заплатените предварително разходи по договорза организирано пътуване, които не могат да бъдат възтановени от Туроператора, в случай на събития поради които Застрахованият не може да осъществи пътуването, в размер на договорения лимит.)
- планинска застраховка
Допълнителна информация:
*Възможност за отпътуване от - Варна,Обзор,Свети Влас, Слънчев Бряг, Несебър, Равда, Ахелой,Поморие и Сарафово
* Необходими документи – валидна лична карта;
* За Ваша по-голяма сигурност е препоръчително да си направите планинска застраховка!
За резервации +359889150480