нова дата 28.12.2024 - има свободни места - ограничени до 10!
Да изкачим зимно заедно най-високия връх на Балканския полуостров - 2925,4 м!
Черната скала - Исторически музей,Самоков - хижа Ястребец - връх Мусала
Цена от Бургас - 209лв ( печелиш 2090 точки -събираш точки за карта EliteClub)
Цена от Варна - 219лв (печелиш 2190 точки -събираш точки за карта EliteClub)
Вземи тази екскурзия с отстъпка до 7% с карта Eliteclub на Инфо Пойнт.
Как може да се сдобиеш с карта Eliteclub може да разбереш тук: ТОЧКИТЕ
Виж повече за Картите Eliteclub тук: ELITECLUB
Това приключение участва в играта "Всяка 13-та екскурзия е от НАС" - повече може да прочетеш тук.
Една екскурзия с пешеходен преход от общо 10 - 11 часа!
Малка група 10 човека + планински водач. Трансферен бус с комфортни седалки + придружител по време на пътуването
Обща дължина на маршрута от Бургас 800 км и 1060 км от Варна
От тази екскурзия може да съберете следния брой печати от 100-те Национални туристически обекта: 1 бр
* Степен на трудност "зимни" преходи*: 8 от 10 - Оценката е субективна и e на база натрупан при провеждане на екскурзията опит. Като пример: 10 е най-високата степен на трудност с най-голямо натоварване (като изкачването на връх Вихрен - зимно през Хвойнати), 1 е без преход и допълнително физическо натоварване.
*Субективна оценка за степента на трудност зависеща от много външи фактори, като време, натрупан сняг, моментно състояние и други. Зимните преходи изискват по-сериозна физическа подготовка и съответната екипировка. Свържете се с Инфо Пойнт за повече информация 0889150480.
Поради специфика на терена това приключение има такса* „Труден терен“ в размер на: 15лв
*Притежателите на диамантена карта Eliteclub са освободени от таксата.
*Притежателите на златна карта Eliteclub заплащат 50% от таксата.
*Повече за Картите и отстъпките с нея може да прочетете тук: КАРТИТЕ
Таксата се заплаща на място по време на събитието.
При липса на основни елементи от туристическата екипировка е възможно да не бъдете допуснати до мероприятието:
Необходима според условията специализирана екипировка:
Планинският водач ще направи с всеки един от участниците проба на специализираната екипировка първия ден!
Описание на маршрута:
1-ви ден
05:00 Отпътуване от Варна, Катедралата
07:30 Отпътуване от Бургас през магистрала Тракия с кратка почивка по пътя
12:00-15:00 Начало на прехода до Черната скала - ниска денивелация, 1,5ч. в посока
15:00-15:30 Отпътуване посока Самоков
16:00-17:00 Време за разглеждане на градски забележителности
17:30 Настаняване в хотел и свободно време
19:30-21:00 Възможност за организиране на вечеря срещу заплащане
2-ри ден
07:00-08:00 Закуска (при наличност) и освобождаване на стаите
08:00-08:30 Придвижване до лифт Ястребец - лифткарта не влиза в цената на пакета
08:30-09:00 Изкачване с лифта до хижа Ястребец
09:00-17:00 Поход до връх Мусала и обратно -
17:30-18:00 Придвижване с лифта до Боровец**
18:00-23:00 Отпътуване към Бургас с кратки почивки по пътя + 2 часа до Варна!
**При по-голяма от предвидената продължителност на прехода, ще се върнем по Мусаленската пътека! Съответно времето на прибиране ще бъде променено.
Описание на посещаваните обекти:
Пътека Черната скала
Черната скала се намира над началото на р.Марица, до курорт Боровец. Мястото е обявено през 1974г за природна забележителност. Името на скалата се свързва с това, че от атмосферното влияние била почерняла. Представлява висока скала над р. Марица, в близост до нейните извори. От нея се разкрива страховит изглед към съседните поли на Рила планина и долината на р. Марица.
Хижа Ястребец
Намира се в Източна Рила в м. Арамийски кладенец, непосредствено под вр.Ястребец (2369 м), в съседство с горната станция на кабинковия лифт Боровец - вр.Ястребец. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 20-25 места, стаи със собствени санитарни възли и локално парно отопление. Хижата е водоснабдена и електрифицирана, основно обновена, разполага с ресторант.
Връх Мусала
Със своите 2925,4 метра Мусала е седми по височина сред европейските планински първенци. Той е по-висок с 8 метра от връх Митикас в планината Олимп, Гърция, и с 11 метра от връх Вихрен в Пирин, България.Не е съвсем ясно дали наименованието на рилския първенец идва от „мус Аллах“ („място близо до Бога“ на арабски) или от „мусалат“ („доминиращ“, „господстващ“ – на същия език), но и двете тълкувания отговарят на позицията на Мусала на най-висок връх в България и на целия Балкански полуостров. Топонимът явно e наследство от османското владичество по нашите земи; предишно име на върха не е запазено. През 1949 г. той е наречен Сталин, но в 1962 г. е върнато старото му название.Връх Мусала е седми по височина сред европейските планински първенци. Изграден е от палеозойски гранит, с планинско-ливадни почви на много места върху скалите, покрити с алпийска растителност.Макар и най-висок у нас и на Балканите, изкачването му не е трудно, затова е предпочитана дестинация за планински туризъм. Всъщност Мусала се намира на около 80 километра от София. Средно 254 дни в годината е покрит със сняг. Въпреки това – в зависимост от метеорологичните условия, разбира се – върхът е достъпен през цялата година. Особено посещаван е през лятото, когато към него се отправят туристи от цял свят. Средният брой посетители е около 50 000 души годишно.В южната част на масива има красиви планински пасища, наричани „чалове“. Освен с разнообразието на флората си Мусала е известен и като отлично място за наблюдение на птици.
Исторически музей град Самоков
В началото на тридесетте години известните самоковски художници Наум Хаджимладенов и Васил Захариев дават идеята за музейна сбирка, която да се помещава в народното читалище. Осъществяването на идеята става през лятото на 1931 година с дейното участие на още двама известни майстори на четката – Христо Йончев-Крискарец и Павел Францалийски.
Пръв уредник на музейната сбирка е Наум Хаджимладенов. Васил Захариев разработва Правилник на музея, който е утвърден от Министерството на просветата и по този начин сбирката е призната официално. Христо Вакарелски описва експонатите в инвентарна книга, а Слави Генев изготвя тематико-експозиционен план. През 1957 година Георги Белстойнев завършва художественото оформление на музея, което е запазено и до днес на първия етаж.
В 1937 година Христо Йончев-Крискарец прави феноменална изложба на народното творчество в самоковско, което поставя началото на етнологическата сбирка.
1958 година е завършена експозиция Възраждане, в 1966 г. – революционно движение.
Около 30 000 експонати притежава Историческият музей днес, разпределени в няколко основни сбирки:
Етнографската сбирка датира най-рано и е дело на основателите на музея като непрекъснато е обновявана през годините. Чрез текстил, носии, накити и занаяти е показан бита и поминъка на старите самоковци.
В археологическата сбирка намират място главно тракийски и късноантични находки. Най-богатата находка на късноантична култова керамика се намира именно тук. Предметите са от множество ямни светилища, намерени на брега на яовир. Искър при един от отливите и датират от І в. пр. н. е. Останалите експонати са от землището на с. Поповяне и са датирани към 3-4 в. сл. н. е.
Художествената сбирка съдържа икони, щампи, ръкописи, документи и множество картини. застъпени са почти всички майстори на Самоковската художествена школа.
3 500 произведения на изкуството съхранява днес Историческият музей, както и своя художествена галерия.
Много показателен е фактът, че днешната сграда на музея е проектирана в края на тридесетте години, а първата копка е направена през 1940-та от Богдан Филов. Сградата е завършена след войната.
Изкачването е възможно да се осъществи само при подходящи атмосферни условия.
Възможна отмяна на пътуването при неблагоприятно време ( буря, обилен снеговалеж и други ).
Офертата включва:
- Транспорт с лицензиран автобус;
- Планински водач от туристическата агенцията по време на пътуването и прехода;
- Туристическа застраховка с лимит на отговорност 1000лв за лица до 70 ненавършени години (лица над 70г не се застраховат);
- Нощувка в хотел 2*;
- Закуска - при наличност.
Офертата не включва:
- Входни такси на посещаваните обекти и билет за лифт - 35лв;
- Разходи от личен характер;
- Самостоятелно настаняване -35 лв на нощувка;
-Застраховка "Отмяна на пътуване" (Покриват се заплатените предварително разходи по договорза организирано пътуване, които не могат да бъдат възтановени от Туроператора, в случай на събития поради които Застрахованият не може да осъществи пътуването, в размер на договорения лимит);
- Вечеря на блок маса +25лв/човек.
- Планинска застраховка - задължителна;
Допълнителна информация:
*Възможност за отпътуване от - Варна,Обзор,Свети Влас, Слънчев Бряг, Несебър, Равда, Ахелой,Поморие и Сарафово
* Необходими документи – валидна лична карта;
* Записване и начин на плащане: 50 % депозит при записване и сключване на договор за организирано туристическо пътуване; доплащане – до 3 дни преди датата на отпътуване;
* Минимален брой за осъществяване на пътуването – 8 пълноплащащи туристи;
* Срок за уведомление при неосъществяване на пътуването от страна на агенцията поради недостатъчен брой записани туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.
* Настаняването по седалки в автобуса става според последователността на записване;
* За Ваша по-голяма сигурност е задължително е да си направите планинска застраховка!
* Забележка: Фирмата си запазва правото да промени цената при: промяна на транспортни разходи /горива/, летищни, пристанищни и други такси; промяна с повече от 5% на валутния курс в периода между сключване на договора и отпътуването;непредвидено покачване на цените от страна на партньорите ни, както и в други обективно наложителни случаи. При поскъпване на горивата,Фирмата си запазва правото да повиши цената на транспорта за предстоящи пътувания, независимо кога са резервирани и платени. Срок на уведомяване при настъпване на гореспоменатите обстоятелства - 7 дни.
За резервации +359889150480