01.06.2025 - има свободни места
122 години - Празник на Розата 2025
Музей на розата - Празнично карнавално дефиле - Казанлъшка гробница
Цена от Бургас: 59лв ( печелиш 590 точки -събираш точки за карта EliteClub)
Цена от Варна: 71лв ( печелиш 710 точки -събираш точки за карта EliteClub)
Вземи тази екскурзия с отстъпка до 7% с карта Eliteclub на Инфо Пойнт.
Как може да се сдобиеш с карта Eliteclub може да разбереш тук: ТОЧКИТЕ
Виж повече за Картите Eliteclub тук: ELITECLUB
Това приключение участва в играта "Всяка 13-та екскурзия е от НАС" - повече може да прочетеш тук.
От тази екскурзия може да съберете следния брой печати от 100-те Национални туристически обекта: 0
Обща дължина на маршрута от Бургас 420км, от Варна 680км.
* Степен на трудност: 1 от 10 - Оценката е субективна и e на база натрупан при провеждане на екскурзията опит. Като пример: 10 е най-високата степен на трудност с най-голямо натоварване (като изкачването на връх Вихрен), 1 е без преход и допълнително физическо натоварване.
Описание на програмата:
7:30 ч. Отпътуване от Бургас, респективно 05:00 от Варна
10:30 ч. Посещение на Музей на Розата
11:45ч.Отправяне към Центъра на град Казанлък за наблюдение на Празничното карнавално дефиле и свободно време за обяд.
Възможност за посещение на Казанлъшката гробница*
16:30 ч.Отпътуване
Около 19:30 ч. Пристигане в Бургас и 22:00 Варна - часовете са ориентировъчни
*Входовете на музейте не са включени в цената на програмата!
Възможна е промяна на маршрута при непредвидени обстоятелства.
Описание на посещаваните обекти:
Празник на розата
Празникът на розата в Казанлък е първият в България и има над 120 годишна традиция. Първи казанлъчани през 1903 г. организирали празник в чест на розата, цветята и плодородието, на красотата и с благодарност за поминъка на Розовата долина. Днес празникът е съхранил най-съществената част от древните ритуали, като пресъздава радостта от настъпващия розобер и гостоприемството на трудолюбивите казанлъчани.
Празникът на розата се провежда през първата седмица на месец юни, като по обичай в първият петък е официалният празник на града – Деня на Казанлък, когато се коронясва новоизбраната Царица Роза и започват кулминационните тридневни тържества. Съботният и неделният ден са наситени с празнични събития, като акцентите са официалните ритуали Розобер и Розоварене в неделната сутрин и пъстроцветното Карнавално шествие на Казанлък в неделя на обяд, което е най-големият уличен карнавал в България.
В ежегодни и с десетилетна традиция събития в Празника на розата в Казанлък се наложиха още Международният фолклорен фестивал, конкурсите за Мини Царица Роза и Мис Долината на розите, Фото-пленера на изявени фотографи от България и чужбина, Улицата на занаятите, Конкурсите за детска песен, Националното надиграване „Тъпан бие, хоро се вие”, Националния Зумба-маратон и много други.
Ето защо традиционният тридневен Празник на розата в Казанлък през последните десетилетия се превърна в продължаващ повече от месец фестивал на таланта, изкуствата и красотата с многообразна културна програма за туристите, гостите и жителите на Казанлък, налагащ вече своето име у нас и по света като Фестивал на розата в Казанлък.
Казанлъшка гробница
В парк „Тюлбето” в Казанлък се намира оригиналът на тракийска гробница от ІV-ІІІ в. пр. Хр., известна като Казанлъшката гробница. Тя има специален режим на съхранение. До нея е направено копие в мащаб 1:1, което показва архитектурата, археологическите материали и стенописите на Казанлъшката гробница, която е един от най-значителните паметници на тракийската култура в българските земи, включен в листата на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1979 г.
Гробницата е открита случайно през 1944 г. в североизточния край на Казанлък и е забележителен паметник на тракийското изкуство от ранноелинистичната епоха. По своя архитектурен план тя принадлежи към куполните гробници, характерни за гробната архитектура на Тракия от края на V до началото на III в. пр. н. е. Разположена е в южната част на надгробна могила и се състои от три помещения: правоъгълно преддверие, тесен тухлен коридор (дромос) и тухлена гробна камера с кръгъл план и камбановиден купол.
В гробницата са били извършени две погребения – на мъж и на жена, чрез трупополагане, което личи от запазените кости. Според археолозите гробницата е била ограбена още в древността. В могилния насип са намерени два глинени аскоса (плосък кръгъл съд с две дръжки) и сребърна каничка. В преддверието са разкрити глинен съд – ойнохое (кана за вино) и кости на кон. В куполното помещение са намерени остродънна амфора, глинени розети със суха позлата, погребален венец, дребни части от златни накити и фрагменти от местна тракийска керамика. Световната си известност паметникът дължи на забележителните стенописи в коридора и куполното помещение – едни от най-добре запазените произведения на античната живопис от ранноелинистическата епоха. Неизвестният майстор е работил в четири основни цвята: черен, червен, жълт и бял.
Стенната декорация имитира цветово лицевата стена на богата постройка, облицована с мраморни плочи и завършваща с архитектурни детайли. Представените воини върху втория фриз на коридора възпроизвеждат среща на две неприятелски войски, като на западната стена е изобразена сцена на борба. Сцените отразяват историческо събитие, свързано с живота на погребания в гробницата знатен тракийски владетел. В куполното помещение, в центъра на главния фриз, срещу входа, са изобразени фигурите на мъж и жена, седнали край масичка, отрупана с плодове, а около тях са представени техните прислужници, носещи дарове. Изобразена е сцена на „погребално угощение с шествие”. Знатната съпружеска двойка е увенчана с лаврови венци – белег на героизиране, широко разпространено през елинистичната епоха. Стенната декорация в горния край на купола завършва с втори малък фриз, на който са представени три колесници, теглени от по два коня.
До входа на гробницата копие има магазин за сувенири и информационни материали.
Гробницата е част от Долината на тракийските царе, която включва още храмовете и гробниците, открити в могилите Голяма Косматка, Голяма Арсеналка, Шушманец, Хелвеция, Грифони, Светица и Оструша.