Следваща дата: 21.03.2026 година - има свободни места!
Из може би най-добрия тероар в България, комбиниран с много класни вина и гостоприемни винари!
Лимитирана екскурзия - много ограничени места - подходяща за любители или хора без опит - бутикови изби - уникални културни обекти и гурме преживяване!!! ОБНОВЕНА екскурзия през 2025 година - нови обекти и винарни!
Александровска гробница - Шато Коларово - Винарна Басареа - Винарна Росалеа - Крепост Неузетикон
От тази екскурзия може да съберете следния брой печати от 100-те Национални туристически обекта: 2
Обща дължина на маршрута от Бургас 540км, от Варна 800км, от София 645км
В цената 2 дегустации + трета вечерна дегустация и вечеря срещу заплащане, нощувка в добър хотел, транспорт в комфортен бус и придружител-ценител на доброто вино от страна на Инфо Пойнт!
* Степен на трудност: 1 от 10 - Оценката е субективна и e на база натрупан при провеждане на екскурзията опит. Като пример: 10 е най-високата степен на трудност с най-голямо натоварване (като изкачването на връх Вихрен), 1 е без преход и допълнително физическо натоварване.
Цена от Бургас: 199,00 лв (185,00 лв за притежателите на карта Eliteclub ДИАМАНТ)
Цена от Варна: 209,00 лв (194,00 лв за притежателите на карта Eliteclub ДИАМАНТ)
Виж повече за Картите Eliteclub тук: ELITECLUB
Това приключение участва в играта "Всяка 13-та екскурзия е от НАС" - повече може да прочетеш тук.
Програма:
1-ви ден
5:00 Отпътуване от Варна (Катедралата);
07:30 Отпътуване от Бургас посока Александровска гробница с кратка пауза на магистрала Тракия;
10:00 Посещение на музея и разглеждане на гробницата - вход не е включен в цената;
11:00 Отправяне посока Шато Коларово;
12:00 Разходка из малката бутикова винарна - Шато Коларово - дегустация на 3 прекрасни вина, вода и домашна баница с тучница или подобно - в цената на пакета. Технолог и презентатор - Илиана Коева;
14:00 Отпътуване посока Харманли и посещение на винарна Басареа - презентатор Камен Коев;
15:00 Свободно време за разглеждане на града;
17:00 Настаняване в хотел в района;
19:00 Възможност за организирана вечеря срещу доплащане
22:00 Връщане към хотела и нощувка.
2-ри ден
09:00 Отпътуване посока третата винарна в нашата програма - Росалеа;
09:30 Разглеждане на лозови масиви ( при подходящо време ), разходка с гид из винарната и дегустация в дегустационна зала на 3 вина, хляб, вода и хапки - в цената на пакета;
12:00 Отпътуване посока село Мезек;
13:00 Разглеждане на крепост Неузетикон, време за снимки и емоции - вход не е включен в цената;
15:00 Посещение на 1 скрит обект - изненада;
17:00 Отпътуване за Бургас и Варна;
19:30 Приблизително време на пристигане в Бургас, 21:30 Варна.
Възможно е отклонение от часовете, при по-дълги дегустации и по-голям интерес от клиентите.
Възможна е замяна на винарна при непредвидени обстоятелства със такава от подобна или по-висока категория!
Офертата включва:
- Транспорт с лицензиран автобус;
- Водач от агенцията по време на пътуването;
- 2 дегустации във бутикови изби на вина с хапки на стойност 50лв;
- Нощувка в хотел 3*;
- Туристическа застраховка с лимит 1000лв за лица на възраст до 70 ненавършени години (лица над 70г не се застраховат).
Офертата не включва:
- Вечеря свободна консумация;
- Входни такси на посещаваните обекти;
- Разходи от личен характер;
- Самостоятелно настаняване в хотел се доплаща към туроператора 35 лв. /нощувка;
- Застраховка "Отмяна на пътуване" (Покриват се заплатените предварително разходи по договорза организирано пътуване, които не могат да бъдат възстановени от Туроператора, в случай на събития поради които Застрахованият не може да осъществи пътуването, в размер на договорения лимит).
Описание на обектите за посещение:
Александровка гробница
Александровската гробница е открита през 2000 г. при разкопки на могилата Рошавата чука, разположена в западните покрайнини на село Александрово, на около 20 км източно от град Хасково. Гробницата е тракийска и е едно от най-значимите открития на българската археология.
Построена е през втората половина на IV век пр. Хр. Служила е за последен дом на богат тракийски владетел, чието име остава неизвестно.
Стенописите на гробницата са уникални и сравнително добре запазени. Архитектурата на гробницата също е впечатляваща. Височината на могилния насип на Рошавата чука е 15 м, а диаметърът му надхвърля 70 м. Гробницата има коридор, дълъг 15 м, а входът й е от изток. По коридора се стига до правоъгълна камера с размери 1,92х1,5 м. След нея следва кръгла камера с диаметър 3,30 м и височина 3,40 м. Сводът й има камбановидна форма и започва още от пода. До южната й периферия е изградено каменно ложе, което е било разрушено още в античността.
Счита се, че гробницата има два периода на използване. За това свидетелстват двете подови нива на кръглата камера – едното от каменни блокове, другото от трамбована глина.
Гробницата в село Александрово е едно от най-големите съоръжения от този тип. Нейните стенописи са уникални по рода си. Те са из цялата гробница, в камерите, в коридора, в преддверието и представят различни сюжети.
Най-разнообразни са стенописите в кръглата камера – тя е изографисана в шест хоризонтални пояса с различна широчина, разположени един над друг. Повечето фрески изобразяват ловни сцени.
През 2009 г. в непосредствена близост до гробницата отвори врати Музеят на тракийското изкуство в Източните Родопи. Построяването му бе осъществено с дарение от японското правителство. Комплексът бе открит лично от японския принц Акишино и президента на Република България Георги Първанов. В музея е изградено точно копие на Александровската гробница, което е достъпно за туристи, за разлика от оригинала.
Шато Коларово
„Шато Коларово” е бутикова изба, основана през 2009 г. Разположена е сред югозападните склонове на Южен Сакар, в близост до град Харманли и носи името на селото, в което се намира. Местността е прочута с плодородната си почва, благодарение на което тук се отглежда грозде от векове. Село Коларово се отличава с богато историческо минало, а лозята сякаш винаги са били част от неговата околност. Винарната разполага с 150 декара собствени, отлично поддържани лозя, от сортовете Каберне Совиньон, Каберне Фран, Сира, Пети Вердо и Малбек, както и 50 декара с 40 годишни лозя от сорта Мерло, които са част от известния Коларовски масив – един от най-големите, най-старите и най-просторните лозови масиви на територията на България и Балканския полуостров. Създаден през 70-те години, като през 1977 година е започнало засаждането на масива в селото и до 1980 година големината му е надхвърляла повече от 7000 декара, които са запазени до днес. През 2008 г. винарска изба „Шато Коларово“ става горд собственик на 50 декара от тях – известно е, че старите лозя дават по-плътни, по-естрактивни и по-структурирани вина.
Винарната притежава и обгрижва също така над 150 декара нови лозови насаждения.
Собственик на винарната е Стоян Стоянов и когато реституцията на семейните лозя го отвежда в Южен Сакар, той закупува старата мандра в с. Коларово и я преустройва във винарна.
Енолог на изба „Шато Коларово“ е една от най-добрите в този бранш Илиана Коева.
Винарната се представя на пазара с няколко винени серии:
SKS- купажно вино от сортовете Мерло, Каберне Совиньон, Каберне Фран и Мавруд. Това е специална селекция, правена и достигаща до пазара само в години с изключителни характеристики на гроздето. Дълго и пикантно вино за истински ценители. Отлежавало е от 12 до 18 месеца в нови български и френски дъбови бъчви.
Винената селекция „Мегалит” е изцяло от чисто сортови резерви, отлежавали между 12 и 18 месеца във френски бъчви, първо и второ зареждане. Най-добрите вина от съответната реколта се включват в серия Мегалит. Сортовете, които се използват в серията – Каберне Совиньон, Каберне Фран, Мерло, Мавруд, Сира и Пети Вердо.
Чисто сортовите вина са с марка ’Шато Коларово’, като това са вината Шардоне барик, Вионие, Каберне Совиньон и Сира.
Във винарската изба се използва основно френски дъб, с изключение на българския дъб, в който отлежават Мавруд и ферментира част от сорта Шардоне.
Годишно ’Шато Коларово’ произвежда около 70 000 бутилки вино, разпределени в къси бутикови серии, но винаги мощни, с мек южен характер, зрял плод и опушени нотки.
Стремежът на екипа на винарната е произвежданите от тях вина да се превърнат в емблема на регион Коларово и Южен Сакар, без да правят компромиси в нито една стъпка от производственият процес – от гроздето на лозето, до виното в бутилката, ненапразно усилията им към индивидуалност и постоянство в качеството на вината са възнаградени с десетки медали от престижни международни конкурси (Decanter, Concours Mondial de Bruxelles, International Wine Contest Bucharest, Mondiales des Vins – Canada, Berliner Wine Trophy).
Избата е член на Българската асоциация на независимите лозаро-винари.
Вила Басареа
Вила Басареа e създадена през 2014г. в гр. Харманли от трима приятели (братята Тодор и Кирил Братанови и технологът Камен Коев), водени от една обща мечта – да произвеждат малки партиди вина с отличителен характер от местно грозде, съчетавайки модерната технология с традициите на нашите предци.
За направата на всяко едно от вината на избата се използва грозде от региона (основно край с. Изворово и с. Коларово), отглеждано от изтъкнати местни лозари.
Някои масиви са на възраст повече от четиридесет години, което осигурява отличителен характер на вината, произвеждани по класически технологии с изключително много ръчен труд.
Cериите вина са „Villa Bassarea“, „Villa Bassarea Reserve“ и „Image“. Името на избата произлиза от "Bassareus", което е тракийско прозвище на Дионис.
Винарна Росалеа
"Ние сме екипът на ROSALEA и правим това, което обичаме. Работим с респект към природата, ценим връзката ѝ с човека, а виното за нас е златната среда между двете. За да направим нашето специално, всекидневно се грижим за палитрата ни от сортове, кротко лежащи върху канелени и сиви горски почви: Каберне Совиньон, Каберне Фран, Сира, Шардоне, Мавруд и Рубин. Отглеждаме ги при 130 м надморска височина по полегатите склонове на Южен Сакар и се гордеем с всяко зрънце, събрало слънцето и енергията на хората по тези земи."
Крепост Неузетикон
В околностите на село Мезек (община Свиленград), на възвишението Калето се издигат останките от средновековна византийска крепост от края на ХІ в. Тя е най-запазеното отбранително съоръжение в Родопите. Крепостта е имала функции на гранична стражева крепост. Охранявала е територии между реките Марица и Арда. Намира се в покрайнините на село Мезек, на 6 км югозападно от Свиленград и само на 1 км от гръцката граница.
Някои историци смятат, че това е известната от писмените източници крепост Неутзикон, а други учени са на мнение, че на това място се е намирала крепостта Версиникия, край която през 813 г. хан Крум разгромява византийските войски и завладява Тракия.
При няколко археологически разкопки са открити предмети отпреди XI век. Построяването на твърдината се отнася към времето на византийския император Алексий І Комнин (1081-1117 г.). Стените на крепостта ограждат площ от около 7 декара с форма на неправилен четириъгълник с размери 110/60 м и са изградени от ломени камъни, споени с бял хоросан, украсени с три тухлени пояса от външната страна. Крепостната стена е завършвала със зъбери, които са били запазени до 1900 г.
Допълнителна информация:
За повече информация +359889150480