Следваща дата: 29.11.2025 - има свободни места
Едно изживяване за сетивата с любимите млади вина в Стария град на Пловдив!
От тази екскурзия може да съберете следния брой печати от 100-те Национални туристически обекта: 2
Обща дължина на маршрута от Бургас 560км, от Варна 820км
* Степен на трудност: 1 от 10 - Оценката е субективна и e на база натрупан при провеждане на екскурзията опит. Като пример: 10 е най-високата степен на трудност с най-голямо натоварване (като изкачването на връх Вихрен), 1 е без преход и допълнително физическо натоварване.
Цена от Бургас: 161,00 лв (150,00 лв за притежателите на карта Eliteclub ДИАМАНТ)
Цена от Варна: 171,00 лв (160,00 лв за притежателите на карта Eliteclub ДИАМАНТ)
Виж повече за Картите Eliteclub тук: ELITECLUB
Това приключение участва в играта "Всяка 13-та екскурзия е от НАС" - повече може да прочетеш тук.
Описание на програмата:
I-ви ден
7:30 ч отпътуване от Бургас
12:00 ч Дегустация в бутикова ВИ "Шато Копса" - „Магията на Зейла“ – дегустация на три вина: Зейла Карловски Мискет, Розе и Мерло, поднесени с гризини на преференциална цена от 27 лв/човек. / заплаща допълнително /
15:00 ч Отпътуване
15:15 ч Пристигане в Панагюрище и възможност за посещение на Исторически музей и Къща-музей Райна Княгиня.
17:00 ч Отправяне към хотела
19:00 ч Възможност за организирана вечеря срещу доплащане
II-ри ден
9:00 ч. Отпътуване
10:30 ч Епископска базилика Филипопол и посещение на Стария град и Дефиле на младото вино 2023
16:00 ч. Отпътуване
Около 19:00 ч Пристигане в Бургас
Възможно е отклонение от часовете, при по-дълги дегустации и по-голям интерес от клиентите.
Офертата включва:
- Водач от агенцията по време на пътуването;
- Нощувка в хотел 3*;
- Туристическа застраховка с лимит 1000лв за лица на възраст до 70 ненавършени години (лица над 70г не се застраховат).
Офертата не включва:
- Дегустационен комплект "Дефиле на младото вино" - между 3лв и 16лв
- Дегустация във винарска изба Шато Копса - 3 вина + гризини - 27лв
- Входни такси на посещаваните обекти
- Разходи от личен характер
- Самостоятелно настаняване в хотел се доплаща към туроператора 35лв. /нощувка
- Застраховка "Отмяна на пътуване" (Покриват се заплатените предварително разходи по договорза организирано пътуване, които не могат да бъдат възстановени от Туроператора, в случай на събития поради които Застрахованият не може да осъществи пътуването, в размер на договорения лимит.)
Допълнителна информация:
***Посещение на прекрасното събитите "Дефиле на младото вино в Пловдив
На 24-ти ноември, петък, започва поредното издание на „Дефиле на младото вино“, което се провежда традиционно в последния уикенд на ноември. Тази година това са дните - 24, 25 и 26 ноември. Възрожденските къщи в Стария град на Пловдив отново ще отворят гостоприемно врати за срещи с приятели, дегустация на български вина, културни събития, вкусна храна и много забавления.
Ще имате възможността първи да дегустирате от младите вина /реколта 2023/ на участващите винопроизводители. Очакват Ви над 250 вида пивки, български вина. Не пропускайте възможността да се сдобиете със стъклена /брандирана/ чаша, за да се почувствате като истински професионалисти по време на дегустациите.
Припомняме на всички винолюбители, че дегустацията се осъществява с жетони. ЕДИН ЖЕТОН е равен на ЕДНА ДЕГУСТАЦИЯ. Пред всяка локация ще бъде разположен информационен щанд и сътрудници. От тях ще може да закупите желания от Вас дегустационен комплект. Цените са между 3 и 16 лв.
Участниците в „Дефиле на младото вино“ достигнаха рекорден брой – 60, от които 42 винопроизводители и 15 производители на храни и продукти и 3 съпътстващи участника. Те ще бъдат разположени в дворовете на 16 от възрожденските къщи на Стария Пловдив.
***Посещение и дегустация във винарска изба Шато Копса*
Собствените лозови масиви на Шато Копса са 50 хекатра, разположени в сърцето на Розовата долина. Този винен микро район, закътан между южния склон на Стара Планина и Средна гора, е изключително благоприятен за отглеждането на висококачетсвени бели сортове вино. Интензивните аромати от розовите масиви и лавандуловите полета, постоянното движение на въздушни маси, мекия климат, подсигурен от двете планини, обградили долината, всичко това допринася за уникалния тероар на района и в резултат за неповторимо вино.
Почвите са канелено горски примесени с варовик и чакъл на повърхността, който играе ролята на естествен дренаж. Годишните валежи са значително по-високи от средните за България, което подсигурява постоянна почвена влага през цялата година. В допълнение естествено студеният планински въздух на региона спомага за охлаждането на плода и достигане на висока концентрация на аромати.
Районът на Розовата долина е изключително благоприятен за отглеждане на бели сортове вино– емблематичният местен сорт Червен Мискет, Мускат Отонел, Шардоне, Совиньон Блан, които съставляват 80% от собствените лозови масиви.
Червените сортове грозде, които отглеждат са Каберне Совиньон и Мерло. Поради по-хладния планински климат те зреят значително по-късно и носят своята неповторима тероарна особенност, което ги прави отличителни.
Добивът на грозде се контролира чрез подрязване на лозите и зелена беритба още в месец август, преди пълната зрялост на плода, с цел намаляване на добива му, за сметка на качествените му характеристики.
Средният добив от декар е 600 кг. Всеки грозд за създаването на нсобствените вина е откъснат на ръка в ранните утринни часове на деня, за да запази цeлостта на плода и интензивните аромати.
***Епископска базилика Филипопол
Епископската базилика на Филипопол, античният предшественик на днешния Пловдив, е най-голямата раннохристиянска църква в страната. Открита при разкопките монета на император Лициний (308-324) дава основание на хипотезата, че базиликата е сред първите, построени в Римската империя след легализирането на християнството през 313 г. Размерите, украсата и централното разположение на църквата в близост до форума на античния град свидетелстват за голямата и влиятелна християнска общност във Филипопол.
Базиликата е широка 36 м, дълга над 90 м и е с впечатляваща архитектура - централен и два странични кораба, апсида, нартекс (преддверие) и атриум (открит двор) с колонади. В централния кораб се издигал украсен с мрамор презвитериум (платформа за епископа и духовенството).
Вътрешността й била украсена с колони с капители с християнски символи, стенописи и пищни мозаечни подове. Мозайките са и най-добре запазената част от сградата. Правени са на три етапа, образуват два пласта и имат обща площ от 2000 кв.м.
Църквата била сърцето на християнския живот в града между IV и VI в. преди да бъде разрушена и изоставена, може би в резултат на силно земетресение.
Но историята на мястото е много по-богата и обхваща поне 12 века.
Базиликата е построена върху развалините на антична сграда, вероятно от I в.сл.Хр. След изоставянето на църквата, през Х-ХII в. на мястото се появява голям християнски некропол с гробищна църква, украсена с изящни стенописи.
Епископската базилика на античния Филипопол заема централно място и в съвременен Пловдив. Тя е в близост до централния площад и католическата катедрала „Св. Лудвиг“ - един вечен пример за приемствеността на духовните идеи, които се предават от поколение на поколение през вековете.
За повече информация +359889150480